WUD Silesia 2013 Drukuj
Wpisany przez Oskar Bożek
poniedziałek, 21 października 2013 18:54

Wkrótce ruszy rejestracja na WUD Silesia 2013

Już 16 listopada, na terenie kampusu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu Rokitnicy, odbędzie się czwarta edycja konferencji WUD Silesia. Eksperci z Polski i z zagranicy podzielą się swoją wiedzą podczas wykładów i warsztatów, których tematem przewodnim będzie: „Healthcare: Collaborating for Better Systems”. Organizatorami tegorocznej edycji są Future Processing i SUM.

Rejestracja na WUD Silesia rusza już 21 października. W konferencji może wziąć udział każdy zainteresowany zagadnieniem użyteczności. Jej głównymi odbiorcami są w szczególności studenci
i absolwenci kierunków związanych z IT, UX, wzornictwem, bioinżynierią i medycyną, jak również praktycy UX, pracownicy firm IT, oraz freelancerzy.

„Udział w WUD Silesia to znakomita okazja do poszerzenia wiedzy z zakresu User Experience, a jest to wiedza płynąca od uznanych i doświadczonych praktyków UX. WUD Silesia to również doskonała okazja do dyskusji, wymiany doświadczeń i zawarcia nowych znajomości z praktykami UX z całej Polski.- powiedział Paweł Nowak, pomysłodawca WUD Silesia

Tegoroczna edycja zostanie zorganizowana przy współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Wykłady i warsztaty poprowadzą praktycy z branży User Experience, Design oraz IT. To zdobywcy wielu prestiżowych nagród, autorzy publikacji o UX i designie. Tematy przez nich poruszane będą dotyczyć zagadnień użytecznego projektowania na potrzeby opieki zdrowotnej zarówno w IT, jak
i w usługach offline. Ponadto,  odniosą się także do problemów pojawiających się w komunikacji
z drugim człowiekiem, innowacyjnych rozwiązań stosowanych w medycynie (np. przy rehabilitacji osób niepełnosprawnych ruchowo, czy pomaganiu osobom niesłyszącym) oraz wielu innych.

Organizatorzy WUD Silesia ujawniają prelegentów stopniowo. Wiadomo już, że na konferencji będzie można się spotkać m.in. z Jonathanem Westem z Helen Hemlyn Center for Design, absolwentem Royal Collage of Art, zajmującym się projektowaniem na potrzeby ochrony zdrowia
i bezpieczeństwa pacjentów. Jednym z jego nagrodzonych projektów, był wózek reanimacyjny zaprojektowany przez grupę Designing Out Medical Error.

Prelegentem będzie także Zdzisław Sobierajski, przedsiębiorca i propagator rozwoju produktów poprzez ergonomię i dobre wzornictwo, którego projekty zdobyły prestiżowe tytuły RedDot Design Award Winner 2011 i 2012 oraz nominację do German Design Award w 2012 i 2013 r. W czasie WUD Silesia będzie można spotkać także Przemysława Kuśmierka oraz Sławomira Łuczywka, którzy wspólnie pracują nad projektem Automatycznego Tłumacza Języka Migowego.

W ubiegłym roku konferencja WUD Silesia odbyła się 10 listopada w Centrum Informacji Naukowej
i Bibliotece Akademickiej w Katowicach. Podczas trzeciej edycji, polscy i zagraniczni eksperci przeprowadzili wykłady oraz warsztaty nawiązujące do tematu przewodniego – „Użyteczność Systemów Finansowych”. W konferencji wzięło udział ponad 200 osób. Relację video z konferencji można obejrzeć pod tym adresem: http://www.youtube.com/watch?v=yJqwrY9vH9A.

Światowy Dzień Użyteczności (z ang. World Usability Day) to międzynarodowa inicjatywa, odbywająca się od 2005 roku w ponad 40 krajach. W pierwszych tygodniach listopada organizowane są różnorodne wydarzenia poświęcone tematyce użyteczności, User Experience i projektowania nakierowanego na człowieka. World Usability Day to przede wszystkim spotkania o charakterze konferencyjnym, panele wymiany wiedzy i doświadczeń, miejsce spotkań ekspertów ze świata nauki oraz biznesu. Jest to również doskonała okazja do generowania nowych pomysłów i innowacyjnych rozwiązań.

Organizatorem WUD Silesia jest firma Future Processing. W rankingu Deloitte, jedna z 50-ciu najle­piej rozwijających się firm w Polsce. Od 2000 roku firma zajmuje się tworzeniem specjalistycznego oprogramo­wania komputerowego na potrzeby międzynarodowego handlu, przemysłu i usług. Obecnie Future Processing zatrudnia ponad pięćset osób i posiada biura w Bytomiu, Gliwicach i Opolu. Firma jest Certyfikowanym Partnerem Microsoftu, zdobyła tytuły Gold Independent Software Vendor oraz Software Development.

Od samego początku swego istnienia, Future Pro­cessing przywiązywało ogromną wartość do rozwo­ju edukacji i kwestii zaangażowania biznesu w sprawy społeczne. Jest to jeden z głównych punktów założeń misji CSR firmy – Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Future Processing współpracuje z największymi ośrodka­mi akademickimi w regionie wspierając ich profil naukowy i badawczy oraz angażuje się w wiele istotnych dla nauki wydarzeń np. Śląska Noc Naukowców, New Media Day.

Współorganizatorem WUD Silesia 2013  jest Śląski Uniwersytet Medyczny, który za swoją misję przyjmuje nowoczesne kształcenie studentów w zawodach medycznych, łącząc je z wychowaniem w duchu poszanowania wolności nauki, humanizmu i etyki. Baza naukowo-dydaktyczna i kliniczna SUM liczy ogółem ponad 200 jednostek, zlokalizowanych głównie w miastach stanowiących siedziby wydziałów, tj. w Zabrzu, Katowicach, Sosnowcu i Bytomiu. Wydziały dysponują odpowiednio wyposażonymi salami wykładowymi, seminaryjnymi i ćwiczeniowymi. Uczelnia posiada 6 samodzielnych publicznych szpitali klinicznych.

Organizatorzy konferencji zapraszają wszystkie osoby zainteresowane wzięciem udziału
w wydarzeniu, do odwiedzenia ich strony internetowej http://wudsilesia.pl/ oraz ich profilu na Facebook’u: https://www.facebook.com/wudsilesia.